Opublikowano Dodaj komentarz

Przygotowanie teoretyczne – świadomy zawodnik

Rozmawiając o kompleksowym przygotowaniu profesjonalnego zawodnika najczęściej mówi się w kontekście przygotowania technicznego, taktycznego, motorycznego i mentalnego. Prawie na żadnym szkoleniu nie porusza się aspektu przygotowania teoretycznego. Ba, jest ono bardzo marginalizowane lub całkowicie pomijane. Wielu trenerów twierdzi, że nie są teoretykami tylko praktykami. Co oznacza być praktykiem? Dla mnie to kilkanaście lat bycia zawodnikiem i uczestniczenie w procesie treningowym z tej drugiej strony. Nie piszę tutaj o byciu zawodnikiem profesjonalnym, tylko po prostu o piłkarskiej przeszłości chociażby w grupach młodzieżowych czy w piłce seniorskiej na niższych szczeblach rozgrywkowych. Dzięki temu, że przez wiele lat uprawiałem sport umiem postawić się w sytuacji zawodnika i wiem co czuje w momencie porażki i niepowodzenia. Oczywiście z biegiem lat praktyki nabieramy również poprzez prowadzenie zajęć treningowych, jednak tutaj niezbędne jest właśnie przygotowanie teoretyczne trenera. Dlaczego jest ono tak ważne? Ponieważ zawodnik, którego trenujemy musi być ŚWIADOMY! Musi wiedzieć dlaczego wykonujemy dane ćwiczenie, a nie robić je aby zrobić. Musi rozumieć znaczenie zagadnień taktycznych. Musi wiedzieć jak się nawadniać przed, w trakcie i po treningu oraz jak się prawidłowo odżywiać. Nie wyobrażam sobie, aby zawodnik nie znał podstawowych mięśni, a niestety bardzo często młodzi gracze w wieku gimnazjalnym nie wiedzą gdzie jest np. mięsień czworogłowy. Piłka nożna idzie tak do przodu, że szeroko pojęta wiedza przez piłkarza na temat treningu jest  niezbędna, aby wejść na najwyższy poziom. Brak odpowiedniej wiedzy skutkuje m.in. tym, że zawodnik nie wie i nie uczy się zachowań boiskowych, ponieważ trener będzie nim na boisku sterował i powie co ma robić. Jest to pierwszy sposób do zabicia kreatywności gracza! W jakich obszarach zatem powinniśmy kształcić naszych zawodników?

– zasady i przepisy obowiązujące w grze

– znajomość i rozumienie systemu gry oraz wariantów taktycznych

– naukowe podstawy rozumienia i analizowania techniki w celu poprawienia poszczególnych elementów ( np. ułożenie stopy podczas uderzenia piłki) oraz prewencji urazów (np. prawidłowa technika wykonania przysiadu)

– psychiczne aspekty sportu ( np. umiejętność porozumiewania się, panowanie nad emocjami i stresem, techniki relaksacyjne)

– wpływ odżywiania oraz nawadniania na adaptację treningową

– socjologia sportu (stosunki międzyludzkie w grupie)

– świadomość znaczenia regeneracji w piłce nożnej

W jaki sposób możemy te informacje przekazywać naszym zawodnikom? W formie wykładów, prezentacji, filmów (analiza poprzedniego meczu) czy warsztatów. Jednym z najlepszych okresów na pracę nad tymi aspektami są obozy sportowe, podczas których spędzamy z zawodnikami 24h i mamy dostęp do sal konferencyjnych. Nie możemy również o tym zapominać w trakcie sezonu i przypomnienia w postaci zwykłych pogadanek, wiadomości e-mail czy spotkaniem się raz na jakiś czas w budynku klubowym. Wszystkie sposoby z pewnością będą wartością dodatnią do procesu treningowego.

Na czasie jest wychowanie  ŚWIADOMEGO zawodnika. Nie zapominajmy zatem właśnie o przygotowaniu teoretycznym, które jest niezbędne, aby takiego gracza w przyszłości wykreować.

Jeśli masz inne spostrzeżenia w tym temacie podziel się z nimi tutaj, lub w komentarzu na fb. Nie zapomnij polubić mojej strony na fb – Mikołaj Raczyński Football Coach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *