Opublikowano Dodaj komentarz

Czym jest trening?

Jeśli jesteś zawodnikiem i chciałbyś w przyszłości grać na światowym poziomie, to co zrobiłeś w ostatnim czasie aby to osiągnąć?

Jeśli jesteś trenerem, to co zrobiłeś, aby Twoi podopieczni mieli szansę stać się jednymi
z najlepszych?

Jak wygląda wasz trening? Ile trwa? Z czego się składa?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na bardzo ważne pytanie: Czym jest trening? Jeżeli uprościmy definicję, którą podaje teoria sportu, trening określimy mianem DŁUGOFALOWEGO I ZAPLANOWANEGO PROCESU. Te 3 słowa określające trening każdy trener powinien powiesić sobie na ścianie nad łóżkiem, aby nigdy nie zapominał jak ważne w rozwoju każdego zawodnika jest dokładne planowanie obciążeń oraz ewaluacja każdej jednostki treningowej.

Zacznijmy od początku – ile powinien trwać trening piłkarza? Zadając to pytanie słyszałem wiele odpowiedzi – 75, 90 czy 120 minut. Gdybyśmy wzięli pod uwagę stricte jednostkę treningową, to odpowiedzi te nie byłyby złe. Ale czy trening to tylko to co dzieję się na boisku, siłowni czy sali gimnastycznej? Niekoniecznie. Trening powinien trwać 24 godziny! Być może niektórzy łapią się teraz za głowę i myślą jak to możliwe. Otóż gdyby chodziło tylko o wysiłek fizyczny to byłoby to nierealne.

I tutaj przechodzimy do kolejnej części – z czego składa się trening piłkarski? Najprościej rzecz ujmując jest to praca i wypoczynek. Jednak byłoby to zbyt ogólnikowe, więc rozszerzmy trochę ten temat. Praca czyli wysiłek fizyczny to wszystko, co dzieję się podczas treningu na boisku, siłowni czy sali gimnastycznej. Tą część możemy podzielić na 5 składowych. W treningu czysto piłkarskim wyróżniamy trening techniczny, taktyczny, motoryczny, mentalny oraz teoretyczny. Tutaj zawodnik musi zdać się na trenera, który powinien być przygotowany aby odpowiednio połączyć te elementy w celu podniesienia na wyższy poziom umiejętności swoich podopiecznych. Jednak trenując w klubie 2-3 razy w tygodniu po 90 minut niezbędny może okazać się trening we własnym zakresie.

Ok, jedną część już mamy, czyli 2 godziny z 24, więc zostają jeszcze 22 godziny. Co jako zawodnik powinienem robić w pozostałym czasie? Tutaj  mieści się nasz odpoczynek, bądź jak to się ładniej mówi regeneracja. Jak powinniśmy się prawidłowo regenerować? Po pierwsze odpowiednie nawodnienie przed, w trakcie i po treningu. Po drugie prawidłowe odżywianie w ciągu całego dnia. Po trzecie czynności które pomogą nam się zrelaksować tj. kąpiel bądź prysznic bezpośrednio po treningu, kąpiel lodowa, basen, sauna czy jacuzzy, oczywiście jeśli mamy do tego dostęp. Ponadto w odpowiedniej regeneracji niepodważalną rolę odgrywa nasz sen. Czyli kolejne 8-9 godzin podczas których nasz organizm wypoczywa i przygotowuje się do podjęcia kolejnego wysiłku. Następną bardzo ważną kwestią w procesie regeneracji są także rozmowy z rodziną czy przyjaciółmi podczas których jesteśmy w stanie zrzucić napięcie emocjonalne towarzyszące codziennemu wysiłkowi fizycznemu. W ciągu dnia musimy także dbać o nasz rozwój intelektualny. Jeżeli jesteś zawodnikiem w wieku szkolnym nie powinno to stanowić żadnego problemu, ponieważ sporą część czasu spędzasz w szkole, jednak jeśli już ukończyłeś edukację to kolejnym świetnym sposobem na odprężenie może być sięgnięcie po ciekawą książkę, artykuł, a może nauka nowego języka obcego, dzięki któremu łatwiej Ci będzie dostać się do upragnionej ligi.

Jeśli popatrzymy bardzo szeroko na proces treningu możemy stwierdzić, że zawiera on bardzo wiele składowych. Czy jesteś w stanie się poświęcić aby w przyszłości osiągnąć sukces jak Cristiano Ronaldo czy Leo Messi? Co jeśli usiądziesz za 5-8 lat przed telewizorem i zobaczysz w jednej z czołowych drużyn Europy swojego kolegę, z którym przez kilka lat trenowałeś w jednym klubie? Nie zastanowisz się dlaczego jemu się udało a Tobie nie, skoro trenowaliście na treningach tak samo i tyle samo? Jednak może zabrakło tych rzeczy około treningowych? Może nieodpowiednio się nawadniałeś bądź odżywiałeś? Może nie poświęcałeś zbyt dużo czasu na sen, tylko wolałeś nocny wypad z kolegami na miasto? A może Twój kolega grający dzisiaj na światowym poziomie po każdym treningu poświęcał minimum godzinę na wzmacnianie swojego ciała i poprawę swoich umiejętności piłkarskich? Te właśnie elementy mogą zadecydować o Twoim powodzeniu lub nie.

I na koniec – czy gdybym powiedział Ci, że przyprowadzę Ci kogoś kto zabierze Cię do upragnionej ligi, do upragnionego klubu, to czy chciałbyś tego? Czy byłbyś w stanie bezgranicznie się poświęcić i ciężko pracować przez najbliższe kilka lat aby osiągnąć sukces? Jeśli tak to masz ogromne szczęście bo jestem. Więc jeśli chcesz się dowiedzieć jak powinien wyglądać profesjonalny trening, jak powinieneś ćwiczyć i jakie ćwiczenia wykonywać, jak nawadniać się czy odpowiednio regenerować, zachęcam do śledzenia tego bloga oraz polubienia mojego fanpage. Zawodnicy i trenerzy będą mogli znaleźć tutaj materiały szkoleniowe, ćwiczenia techniczno-taktyczne, gry, ćwiczenia motoryczne w treningu piłkarskim, które można wykorzystać również w innych dyscyplinach sportu, ponadto analizy, hasła motywacyjne i wiele innych. Jeśli Ci się podobał mój pierwszy wpis daj lajka i podaj stronę dalej, aby inni mogli także z niej korzystać, a może dzięki temu za kilka lat polski zespół będzie mógł godnie stawić czoła Borussii Dortmund i innym najlepszym europejskim klubom.

Zapamiętaj! Jeśli chcesz osiągnąć sukces to musisz w 100% poświęcić się temu co robisz. Nie ma drogi na skróty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *